DENİZ HABER AJANSI: Tekne ve yatlarda ÖTV sıfırlanırken, KDV ise yüzde 1’e düşecek…

https://www.denizhaber.net/tekne-ve-yatlarda-otv-sifirlanirken-kdv-ise-yuzde-1e-dusecek-haber-71120.htm

28.11.2016 – Deniz Haber Ajansı Yabancı bayrak taşıyan yatların Türk bayrağına geçmesi için vergi avantajı sağlanacak. Buna göre, KDV yüzde 1’e inecek, ÖTV ise sıfırlanacak.

Mevzuattaki boşluk nedeniyle yabancı bayrak taşıyan Türk vatandaşlarına ait yatları için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçti. Bu hafta yeni bir tasarı Meclis’e sunulacak. Yüzde 18 olan KDV oranının 1’e indirilmesi, ÖTV’nin de sıfırlanması önerilen yeni tasarıyla kamu ve belediyeye ait marinalarda da kira indirimi getirilecek.

5 MİLYON DOLAR GELİR Yabancı bayraklı teknelerin ise 3 ayda bir yurtdışına çıkış zorunluğu olacak. Yeni tasarıyla birlikte yaklaşık 5 bin yatın Türk bayrağına geçmesi hedefleniyor. 100 bin dolar ve üzeri olan yabancı bayraklı bu teknelerin Türk bayrağına geçmesi halinde, yıllık ortalama 5 milyon dolarlık vergi kazancının sağlanacağı öngörülüyor. Deniz Turizmini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Genel Sekreteri Orhun Şentürk, Türkiye’de 9 bin 200 yabancı bayraklı tekne ve yat bulunduğunu söyledi.

Şentürk, “Bunların yüzde 90’ı ise Amerikan bayrağı taşıyor. Ve her yıl bu tekne ve yatların kayıt yenileme, harç ve bayrak tescili için Amerika’ya 7 milyon dolar ödeniyor. Bu tasarının hayata geçmesiyle birlikte bu 7 milyon dolar ülke içinde kalacak. Ayrıca bakanlığın hedeflediği 5 bin tekne Türk bayrağına geçerse yüzde 1 KDV alınsa dahi, bu tekne ve yatlar pahalı olduğu için yıllık ortalama 5 milyon dolarlık vergi kazancı sağlanacak. Şu anda bu tekneler hiçbir şekilde vergi ödemiyor” dedi. 9 bin teknenin yaklaşık 1500’ünün yabancı sahipli olduğunu anlatan Orhun Şentürk, yeni çalışmayla birlikte yabancı sahipli teknelerin de Türk bayrağına geçebileceğini ifade etti.

Related Posts

Leave a Reply